DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ

Już 94. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości czczono w całym kraju. Zgodnie z tradycją były to koncerty, wieczornice, pochody i marsze, które skupiały się na historycznym wydźwięku uroczystości, uznaniu poświecenia bohaterów dawnych i niedawnych bojów, wreszcie na resentymentach i wspominkach licznych ofiar, przegranych bitew, straconych nadziei i złudzeń, zaprzepaszczonych szans…

Inaczej było w Dobrym Mieście! Młodzież Zespołu Szkół pod opieka pani Barbary Kożuszko zorganizowała koncert, na którym chciała pokazać, że Święto Niepodległości to nie li-tylko obchody historyczne, ale także święto radości, młodości, uroczystość łącząca pokolenia. Czyli zgodnie ze szkolną tradycją: znowu było wyjątkowo i nowocześnie!!!

Pierwsze zaskoczenie: każdy z przybyłych gości został udekorowany wykonanym przez uczniów kotylionem w barwach narodowych. Wyglądało zatem, że będzie „sztywno”, sztampowo i nudno… jak to na szkolnej akademii. Jednak już hymn, zilustrowany obrazami ukazującymi jak w sposób nowoczesny można pokazywać i czcić polskość, dowodził, że nie należało oczekiwać sztampy. Bogdan Zakrzewski – najlepszy historyk Zespołu Szkół – argumentował w krótkim wprowadzeniu, że Święto Niepodległości powinno być uroczystością poważną i podniosła, ale także radosną i spontaniczną. Dlatego oprócz poezji Herberta, oprócz „Murów” i „Modlitwy o wschodzie słońca” Kaczmarskiego, pojawiły się piosenki z nowoczesnego repertuaru: Eweliny Lisowskiej, Adele, zespołu Sistars, Amy Macdonald, Maanamu czy Justyny Steczkowskiej.

Całość dopełniała prezentacja będąca kolażem treści jak najbardziej historycznych i narodowych, ale także związanych z historią regionu, Dobrego Miasta (które wszak 11 listopada 1918 roku nie stało się przecież polskie) czy wreszcie idei najzupełniej nowoczesnych: dotyczących życia współczesnych Polaków, mieszkańców Warmii, młodzieży uczącej się w Dobrym Mieście.

Publiczność, która po brzegi wypełniła aulę Zespołu Szkół z entuzjazmem przyjęła propozycję takiej formy uczczenia Święta Niepodległości. „Mury” wykonane na bis, owacja na stojąco, liczne pochwały i gratulacje, które otrzymały wykonawczynie piosenek, świadczą o tym, że Polacy chętniej będą świętować Dzień Niepodległości właśnie w taki sposób, niż w trakcie zadym i chuligańskich wybryków. Wystarczyło dać im szansę i pokazać, że można również tak: nowocześnie, spontanicznie
i radośnie.

Koncert zwieńczyło rozstrzygnięcie konkursu na plakat patriotyczny. Zwycięzców wyłoniło głosowanie publiczności. Dyrektor Zespołu Szkół Andrzej Wonia zaskoczył przybyłych gości informacją, że auli, w której odbywała się uroczystość nadane zostanie imię Przemysława Gintrowskiego – niedawno zmarłego barda, pieśniarza i kompozytora. Kolejną była informacja o tym, że już od przyszłego w Zespole Szkół w Dobrym Mieście ruszy festiwal piosenki patriotycznej.
Czyli tak naprawdę tegoroczny koncert to był zaledwie początek…

 Zobacz galerię...