More Website Templates at TemplateMonster.com!

Koncert "Drzewo i gwiazda"

 

Auli Zespołu Szkół w Dobrym Mieście nadano imię Przemysława Gintrowskiego.
Był film, transmisja „na żywo”... i porywający koncert!

Na początku miało być trzęsienie ziemi… Później napięcie powinno stale rosnąć, dokładnie jak w filmach Hitchcocka! Takie były założenia. Licznie przybyłą 2 marca publiczność zaskoczyła… ciemność. Potem uderzenia werbla przykuły uwagę widzów do ekranu. Tak zaczynał się film o Przemysławie Gintrowskim zmontowany w Zespole Szkół w Dobrym Mieście. Film rozpoczynał koncert pod tytu „Drzewo i gwiazda”.

 
 
 
 
 
 
 
 

- Dysponujemy sprzętem, który pozwala nam na montowanie filmów na profesjonalnym poziomie. Również transmisja telewizyjna zaskoczyła gości - chwali się nam dyrektor Andrzej Wonia. - Widzowie na telebimie oglądali odsłonięcie tablicy poświęconej Przemysławowi Gintrowskiemu, która została umieszczonej przed wejściem do auli. To chyba pierwsza szkolna impreza, w której część uroczystości transmitowano na żywo.

Odsłonięcia tablicy dokonali: starosta powiatu olsztyńskiego Mirosław Pampuch, warmińsko-mazurski kurator oświaty Grażyna Przasnyska, dyrektor Zespołu Szkół Andrzej Wonia oraz przedstawiciel młodzieży Mirosław Paź. Zaproszeni goście wielokrotnie powracali do wiersza „Mur”, z którego cytat stał sie tytułem koncertu i do całej twórczości Zbigniewa Herberta. Twórczości, którą w sposób tak znakomity propagował Przemysław Gintrowski w swoich piosenkach.

 – Postacie Herberta i Gintrowskiego są fundamentem, na którym można oprzeć podwaliny wychowania młodzieży, budować nie tylko uczucia patriotyczne, ale i poszanowanie piękna, ową słynną herbertowską „potęgę smaku” – dodaje dyrektor.

 
 
 
 
 
 
 

 

 

W szkole odbyły się dwa konkursy dotyczące Przemysława Gintrowskiego. – Zainteresowanie uczniów przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – Maria Pudłowska, pedagog, organizatorka konkursów nie kryje zadowolenia. – Laureatów konkursu wiedzy o Przemysławie Gintrowskim, jego życiu i twórczości wyłoniliśmy trochę wcześniej. Zwycięzcą został Szymon Piskunowicz z drugiej klasy Technikum Mechanicznego. Powstały też fantastyczne albumy dotyczące kompozytora. Tego dotyczył drugi konkurs. Najlepszy wykonała Żaneta Soćko z klasy IV Technikum Ekonomicznego. Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpiło podczas naszego koncertu.

 

 
 
 
 
 
 
 

Laureaci otrzymali nagrody, a widzowie mieli okazję obejrzeć najlepsze albumy...

Wyniki "Konkursu Wiedzy o Patronie":
I miejsce: Szymon Piskunowicz, klasa II TEM
II miejsce: Krystian Gątarczyk, klasa II TEM
III miejsce: Anna Kos, klasa II TH
Wyróżnienia: Martyna Wierzbicka, klasa II TH
                      Kinga Łukaszewicz, klasa I TH
                      Julita Wierzbicka, klasa II B

Wyniki konkursu na album
"Życie i Twórczość Przemysława Gintrowskiego":

I miejsce: Żaneta Soćko, klasa IV TEM
II miejsce: Martyna Wierzbicka, klasa II TH
III miejsce: Natalia Frąckowiak, klasa IV TEM
Wyróżnienia: Patrycja Kruszczyńska, klasa II A
                      Martyna Skowron, klasa II TH
                      Marlena Woźniak, klasa II A

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Publiczność miała także okazje zapoznać się z wystawą niepublikowanych fotografii Przemysława Gintrowskiego „Bal u Pana Boga”. - Materiały dostaliśmy od Jacka Pechmana jednego z najbliższych przyjaciół artysty – wyznaje Barbara Kożuszko współorganizatorka koncertu. – Jesteśmy wdzięczni wielu osobom i firmom które wspomogły nas w zorganizowaniu imprezy. Piotr Matczuk zaskoczył nas wykonaniem piosenek Gintrowskiego i osobistymi wspomnieniami związanymi z kompozytorem.

- Są bardzo zdolne i cała publiczność miała dreszcze słuchając ich piosenek – podsumowuje wicedyrektor szkoły Małgorzata Postek  występ uczennic, który stanowił swoisty „support” przed koncertem profesjonalnego muzyka. Piotr Kajetan Matczuk wykonał starsze i nowsze utwory Gintrowskiego. Zakończył piosenką, którą bard zawsze rozpoczynał koncerty: „Modlitwą o wschodzie słońca.”

– To po to, by koncert Gintrowskiego w tej auli trwał zawsze – stwierdził wykonawca. Na bis zaśpiewał z uczennicą Zespołu Szkół Aliną Sokołowicz raz jeszcze „Modlitwę o wschodzie słońca”. Oboje śpiewali razem po raz pierwszy i bez wcześniejszych prób. Wykonanie było całkowicie spontaniczne… i rewelacyjne!!!

 
 
 

Zachwycona publiczność nie pozwoliła twórcy zejść ze sceny. Nie obeszło się bez kolejnego bisu. Potem tłum proszących o autografy młodych ludzi otoczył artystę.

Aula zyskała imię doskonałego muzyka, młody rewelacyjny twórca zachwycił mieszkańców Dobrego Miasta. To wszystko było możliwe tylko w Zespole Szkół.

- Disco polo mamy naprawdę bardzo dużo – mówił Mirosław Chojecki na zakończenie filmu o Przemysławie Gintrowskim – ale takich wykonawców, którzy śpiewają rzeczy ważne, rzeczy które mówią o moim, twoim i waszym życiu jest bardzo mało!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


O naszym koncercie donosili:


 

 
 
 
 

 

Dziękujemy firmie Metal Mind Productions
wydawcy serii płyt DVD „Scena to dziwna 1980 – 2001”
zawierających zapis koncertów Jacka Kaczmarskiego
(ale także tria Gintrowski – Kaczmarski – Łapiński)
za umożliwienie wykorzystania w trakcie naszej uroczystości
fragmentów owych nagrań.
Dziękujemy!!!

DobreMiasto.net DobreMiasto.info Centrum Kultury W przekazywaniu informacji o naszym
koncercie mieszkańcom Dobrego Miasta wspierały nas redakcje witryn:
DobreMiasto.net oraz DobreMiasto.info

Informację umieszczono także na stronie Centrum Kultury w Dobrym Mieście.
Również dziękujemy!!!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Dziękujemy firmie Foto Centrum Dobre Miasto
za pomoc w fotograficznym utrwaleniu imprezy
i współpracę przy przygotowaniach.
Dziękujemy!!!