More Website Templates at TemplateMonster.com!
Tekst pochodzi ze strony Powiatu Olsztyńskiego. Oryginał można zobaczyć tutaj...

Podpisanie umowy partnerskiej

Możliwość korzystania ze specjalistycznego zaplecza i sprzętu 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim, szkolenia z wojskowymi fachowcami, czy wspólna promocja – to główne cele umowy o współpracy pomiędzy wojskiem i Zespołem Szkół w Dobrym Mieście, w którym funkcjonuje klasa mundurowa.

Nawiązanie współpracy z 9. Warmińskim Pułkiem Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim to konsekwencja uruchomienia od nowego roku szkolnego tzw. klasy mundurowej w Liceum Ogólnokształcącym, które wchodzi w skład powiatowego Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. - Klasa mundurowa powstała po to, żeby młodzi ludzie mogli łatwiej znaleźć pracę w tak stabilnych formacjach jak wojsko, czy policja – wyjaśnia Andrzej Wonia, dyrektor ZS w Dobrym Mieście. – Pułk z Lidzbarka Warmińskiego z chęcią przyjął propozycję współpracy z naszą młodzieżą. Formalne podpisanie umowy o współpracy odbyło się w poniedziałek 21 października 2013 roku w Lidzbarku Warmińskim. Szkołę powiatową reprezentował dyrektor Andrzej Wonia, a wojsko płk dypl. Wiesław Marszałek, dowódca 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

Zamówili modne mundury

Mimo że wojsko ma już zamknięty budżet na obecny rok, to lista obszarów współpracy jest szeroka. - Dowódca Pułku zaproponował naszym uczniom korzystanie z profesjonalnego zaplecza i sprzętu wojskowego m.in. symulatorów – informuje Andrzej Wonia. – Młodzież będą szkolić wojskowi fachowcy. Współpraca dotyczyć będzie także wspólnej promocji i obecności na imprezach partnera. Pierwszą okazją do wizyty wojskowych z Lidzbarka Warmińskiego będzie oficjalna premiera znanego już w regionie i Polsce niezwykłego komiksu „Kieszenie pełne czereśni”, która odbędzie się w piątek 25 października o godz. 12 w auli ZS w Dobrym Mieście. Z kolei uczniowie już teraz szykują się do udziału w defiladzie z okazji święta Pułku. - Zamówiliśmy mundury dla 22 uczniów naszej policyjno-wojskowej klasy - mówi Andrzej Wonia. – Zestawy: spodnie i marynarka dla chłopaków i spódnica z marynarką dla dziewcząt będą miały krój mundurowy, ale nawiązujący do obecnej mody. Tak, żeby młodzież chciała w nich chodzić!

Są „po słowie” z policją

Dyrekcja szkoły w Dobrym Mieście jest już „po słowie” w sprawie współpracy także z Komendą Miejską Policji w Olsztynie. - Nasi absolwenci po zakończeniu nauki będą wyposażeni w odpowiedni zestaw wiedzy podstawowej na temat pracy wykonywanej w wojsku, czy policji – mówi dyrektor Andrzej Wonia. Wybór klasy wydaje się być tym trafniejszy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ujednoliceniem programu dla klas i szkół mundurowych. - W zamyśle ma to ułatwić młodzieży rozpoczynanie pracy w służbach mundurowych i dawać dodatkowe punkty podczas ubiegania się o przyjęcie na studia – mówi Andrzej Wonia.